Ciekawostki

OLEJ LNIANY W DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ

A czy Wy wiecie, że olej lniany w diecie odchudzającej ma bardzo wiele dobrych właściwości? Sięgacie choć czasem po tego rodzaju tłuszcz? Jeśli nie to tym wpisem chcę Was zachęcić, by i w Waszej kuchni znalazło się miejsce dla nierafinowanego, tłoczonego na zimno oleju lnianego.

Olej lniany i jego pozyskiwanie:

Olej lniany pozyskiwany jest Lnu, a dokładnie z nasion tej niebiesko kwitnącej roślinki. Tłoczony jest on na zimno co oznacza, że temperatura podczas jego pozyskiwania nie przekracza 50 stopni Celsjusza. Jeszcze do niedawna len był głównie hodowany jako surowiec na przędzę lnianą, z której powstaje mocny, a jednocześnie przewiewny materiał. Jego walory zdrowotne zauważono dość nie dawno.

Właściwości oleju lnianego:

Olej lniany to skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak omega-3 i omega-6. Kwasy te są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który niestety nie jest wstanie wyprodukować ich sam. Jedynym sposobem by je dostarczyć jest spożywanie produktów, które je zawierają. Olej lniany zawiera również sporą dawkę witaminy E, dzięki której odbywa się prawidłowe dostarczanie substancji odżywczych do wszystkich komórek naszego ciała. Witamina E ma również właściwości „antystarzeniowe”. Spowalnia ona produkcję szkodliwych dla organizmu wolnych rodników, przez co ma spory wpływ na młody wygląd naszej skóry.

Olej lniany w diecie odchudzającej:

Może się wydawać, że żadne tłuszcze nie sprzyjają odchudzaniu jednak to błędne myślenie. Jednym z nie licznych tłuszczów, które sprzyjają nam w utracie wagi jest właśnie olej lniany. Oczywiście ten tłoczony na zimno, nieoczyszczony i nierafinowany, zwany inaczej olejem budwigowym. Nazwa ta pochodzi od nazwiska dr. Johanny Budwig, autorki diety, której głównym składnikiem jest właśnie olej lniany.

Chyba nie jest tajemnicą, że nasiona lnu zawierają ogromną dawkę błonnika, to samo jest z olejem lnianym. Błonnik pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, dzięki czemu przyśpiesza metabolizm naszego organizmu co podczas odchudzania jest bardzo pożądane. Olej lniany posiada również właściwości oczyszczające naszą wątrobę, dzięki czemu pobudza produkcję kwasów żółciowych, które odpowiadają za detoksykację czyli usuwanie zbędnych złogów, bakterii oraz toksyn z naszego organizmu . Spożywanie oleju lnianego w diecie odchudzającej przekłada się również na wzmożoną pracę karnityny, co powoduje szybsze i większe spalanie tłuszczu.

Zastosowanie oleju lnianego:

Olej lniany tłoczony na zimno możne spożywać również tylko na zimno. Niestety podgrzany traci swoje wszystkie właściwości zdrowotne a nawet staje się nie zdrowy, gdyż ma niską temperaturę spalania. Za to idealnie sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek czy surówek. Można go również używać podczas przygotowywania wszelakich past w zamian za nie do końca zdrowy majonez.

Olej lniany tłoczony na zimno należy przechowywany w ciemnych, szklanych butelkach, bez dostępu do światła. Najlepiej przechowywać go w temperaturze ok 10 stopni Celsjusza.

olej lniany w diecie odchudzającej

Olej lniany w diecie odchudzającej.

Olej lniany, który obecnie używam w swojej kuchni pochodzi ze sklepu „Olejarnia Niwki” link do sklepu: https://niwki.pl/ . Oprócz oleju lnianego znajdziecie tam również inne oleje tłoczone na zimno, więc warto zapoznać się z ofertą tego sklepu.

Wpis „Olej lniany w diecie odchudzającej” powstał we współpracy ze sklepem „Olejarnia Niwki”

1 thought on “OLEJ LNIANY W DIECIE ODCHUDZAJĄCEJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *